Poradenství pro pozůstalé

Jaké jsou příklady situací, kdy vám mohu nabídnout podporu?

  • Očekávané úmrtí a truchlení ještě v čase života blízké osoby (např. při život ohrožující či limitující diagnóze. Zde bývá typická snaha o mobilizaci na maximum ke zvládnutí nemoci, doufání v zázrak. Společně s tím však nastupují obavy a potřeba podpory a otevřeného dialogu. Sdílení obtíží, na které okolí neumí reagovat, či nereaguje podpůrně, pak nepřináší úlevu. Typické jsou věty Musíte bojovat. Nemysli na to. Buď silný. – Tyto věty slýchají nemocí i jejich blízcí. Doprovázím v tomto procesu všechny.
  • Stabilizace a poradenství při neočekávaném náhlém úmrtí – pracuji s pozůstalými po tragických nehodách a s rodinami, kde se milovaný blízký rozhodl spáchat sebevraždu (zaměřuji se na práci s pocitem viny a na stabilizaci a v začátku především neprohlubování osobní krize).
  • Uzavření ztráty blízkého, který zemřel před delší dobou – nabízím podporu těm, kdo se o smrti dozvěděli pozdě a neměli možnost se rozloučit, jít na pohřeb, vyřešit a uzavřít si vzájemně nedořešené a nevyříkané věci. Pomocí sady jednoduchých technik a rituálů lze velmi dobře a snadno doplnit chybějící rozloučení a uzavřít to, co zůstalo nedokončeno. Tato sezení bývají velmi efektivní a úlevná a většinou stačí 2-3 návštěvy. Doporučuji je kombinovat s odsloužením mše za zemřelého, případně za celý rod.

Jako poradce nabízím prostředí, kde můžeme mluvit o vašem strachu, otázkách co by kdyby a nemusíte se za nic stydět…

Poradenství při perinatální ztrátě

Pokud potřebujete najít o otevřít tyto informace, jste pravděpodobně ve velmi těžké situaci. Mrzí mě to. Ráda bych vám napsala, že na to nejste sami. Nebojte se využít pomoci a podpory profesionálů. Vaši bolest nezmenšíme, ale můžeme výrazně přispět k tomu, aby ta bolest zbytečně nebyla větší.

Rodiny, které prošly či procházejí perinatální ztrátou často potřebují dlouhodobou podporu někoho, kdo jejich příběh zná a kde nemusí mu vše popisovat znovu a znovu. Kontinuální a komplexní péče je žádoucí a přínosná. Dopřejte si ji.

Podporou a provázením při pernitální paliatiní péči se věnuji již více než deset let. Perinatální paliativní péče je můj obor, na který se dlouhodobě specializuji a který je mojí srdeční záležitostí Tuto práci dělám nesmírně ráda a jsem přesvědčená o tom, že ji i dobře umím.

Respektuji vaši cestu a kroky, které se rozhodnete udělat či neudělat.

K těmto rozhodnutím potřebujete dostatek kvalitních infomrací. Ty u mě dostanete.

Správně podpořit, podpřít a doprovodit rodiče, kteří přichází o své dítě – miminko – je nesmírně důlžité z hlediska dalšího zdravého fungování rodiny a vztahů. Tato bolest bývá neskutečně intenzivní, vyčerpávající a pocity viny a bezmoci jsou zavalující.


Kdy se na mě můžete obrátit?

  • při úmrtí miminka v jakékoliv fázi těhotenství
  • při porodu mrtvého miminka
  • při úmrtí dítěte v prvním roce života
  • při rozhodování o ukončení či neukočení těhotenství, popkud byla miminku diagnostikována vážná vývojová či genetická vada

Co nabízím?

  • prostor pro vás a vaše emoce, dotazy, pochyby, vztek a bolest
  • místo, kde vás nikdo nebude odsuzovat a kde můžete mluvit o všem
  • dostatečné množství kvalitních informací ke všemu, co v souvislosti se ztrátou sého miminka potřebujete či chcete vědět (Na koho se kde s čím obráti, jak řešit, co můžu čekat…)
  • orientaci v systému a jeho návaznostech: kam kdy co jít vyřídit a zařídit
  • doprovod do pohřební služby ke sjednání pohřbu, podpora při vypravení miminka do rakve

Kdo všechno může potřebovat podporu?

  • Oba rodiče (na tatínky se často zapomíná)
  • Prarodiče – přišli o vnouče a dívají se na to, jak jejich děti trpí. Mojou mít pocit, že mrtví měli být oni, ne jejich malé vloučátko. Mohou se cítit provinile. Nebo za sebou mají ztrátu miminka v období komunismu, kdy tato ztráta prošla naprostou bagatelizací a oni neměli možnost ani se rozloučit ani truchlit. Smrt vnoučete jim pak otevírá staré nezpracované bolesti, o kterých kolikrát nikdo další v rodině ani neví.
  • Sourozenci – děti jsou velmi vnímavé a úměrně věku infomace o smrti zpraaacovávají. Je třeba mluvit s nimi na rovinu a používat správná pojmenování. (Miminko zemřelo. Ne mimiko už spinká na obláčku!)
  • Kamarádi, kolegové z práce (Podpora komunikačních dovedností. – jak mluvit s rodiči po ztrátě, abych neublížil)

Vzdělávání v perinatální paliativní péči

Nabízím individuální profesní konzultace (osobně i on-line) související s prací v oblasti perinatální paliativy. – řešení jednotlivých kazuistických případů, plány rozvoje a prosazovaní perinatální paliativní péče v nemocnici či gynekologické ambulanci, podpora rozvoje profesních dovedností v této oblasti. 

Objednat se můžete na mailu: peremska.alena@seznam.cz


Aktuálně jsou v nabídce tyto kurzy a akce , kde lektoruji či přednáším a na které se můžete přihlašovat:

  • Vzdělávání POD KROVY – dodám link na propojení , 20.-21.6.2024, Praha a 21.-22.11. 2024 Brno
  • Workshop vyrob si svůj memorybox – připravuje
  • Workshop – komunikace při perinatální paliativní péči – připravuje se
  • K smrti dobrý festival – 8.-10.11.2024
  • APPP – on-line kurz Perinatální paliativní péče- připravuje se
  • Kurz perinatální paliativní péče pro nemocnice - připravuje se

Nabízím individuální profesní konzultace (osobně i on-line) související s prací v oblasti perinatální paliativy. – řešení jednotlivých kazuistických případů, rozoj a prosazovaní perinatální paliativní péče v nemocnici či gynekologické ambulaci, podpora rozvoje profesních dovedností v této oblasti.

Přímá péče - termíny

Podpůrná skupina při perinatální ztrátě – osobně – každý poslední pátek v měsíci, 17-19 hod

On-line podpůrná skupina při perinatální ztrátě – každé druhé pondělí v měsíci 17-18:30 hod

Dotkni se nebe – Králíky – 18.-21.10.2024